
- Tuotekoodi: 104-51502
- EAN: 8711347265800
- Tilattavissa (Maahantuoja)Tuotteet lähetetään 2-3 arkipäivässä
- Toimituskulut alkaen 4,50 €Nouto myymälästä0,00 €
HUOM! metallinhohtosävyt (51000 - 57000) jäävät puolikiiltäväksi ilman viimeistelyä kirkaslakalla. Tästä sopiva lakka viimeistelyyn.
MOTIP Automaali Akryylispraymaali
Sävymaalit ovat akryylipohjaisia. Valikoimasta löytyy sopiva sävy suoraan ajoneuvon värikoodin mukaan. Jollei värikoodia ole tiedossa, alkuperäistä vastaava sävy voidaan etsiä sävymalliviuhkan avulla. Viuhkavertailu kannattaa tehdä, vaikka oikea sävy löytyisikin koodin mukaan, koska värit usein muuttuvat ajan myötä UV-valon vaikutuksesta. Viereiset sävyt voivat sopia tällöin pintaan paremmin.
Käyttöohje:
Pinnan tulisi olla puhdas, kuiva ja rasvaton. Poista irtoava vanha lakka sekä ruoste ja hio pintaa
Levitä pinnalle kerros soveltuvaa MOTIP-pohjamaalia. Hio pohjakerros kuivauksen jälkeen (karkeus 600).
Pinnan tulisi olla puhdas, kuiva ja rasvaton. Aerosolin tulee olla huoneenlämpöinen. Paras käsittelylämpötila 10–25 °C.
Ravista aerosolia ennen käyttöä kahden minuutin ajan ja tee testisuihkutus. Etäisyys käsiteltävään pintaan noin 25–30 cm.
Levitä lakka useissa ohuissa kerroksissa. Ravista aerosolia uudelleen ennen seuraavan kerroksen levittämistä.
Paras lopputulos saadaan levittämällä päällimmäiseksi kerros läpinäkyvää akryylilakkaa.
Puhdista venttiili käytön jälkeen (käännä aerosoli ylösalaisin ja paina suutinta noin viisi sekuntia).
Kuivumisaika riippuu ympäristön lämpötilasta, ilmankosteudesta ja levitetyn lakkakerroksen paksuudesta.
Vaara:
Ei yli 50 C° käyttöön. Painepakkausta ei saa puhkaista/naarmuttaa vaikka se olisikin tyhjä. Ärsyttää silmiä ja huonosti ilmastoiduissa tiloissa voi aiheutua pyörtymisriski.
Värikoodit:
Yhteensopivat tuotteet


Pohjamaali harmaa 500 ml Motip

Rasvanpoistoaine 500 ml Motip

Liipasinkahva Spraymaaleille, Aerosoli pulloille


